Chov/Breeding conditions

Současnost

V minulosti jsme měli menší chov na sídlišti Prosek, po přestěhování do městské části Vinoř se chov mohl rozšířit. V současnosti bydlí celé morčecí stádo v prostorném zahradním domečku. Má výrazně izolovanou střechu, což hodně omezilo přehřívání v létě. Také  kvůli slunci se ještě napne dopředu stínící plachta, která zároveň chrání před deštěm a větrem.                               Kvůli zlepšení prostředí pro morčata používáme odvlhčovač, čističku vzduchu a mírné přitápění v zimě, to naštěstí zvládne jen jeden tichý přístroj a morčata tak mají pěkný, čistý vzduch a zároveň je neruší hluk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


V minulosti

Zde vám ukážeme jak naše morčata bydlí. Mají k dispozici velmi prostornou ubikaci umístěnou venku na terase, částečně zastřešenou prvním patrem. Kotce vyrobené přímo na míru, původně z neupraveného smrkového dřeva. Jedna s větší plochou má 4 kotce, druhá menší také 4, kde jsou přepážky pro možnost oddělení morčat a vyjímatelné dřevěné budky. Volná plocha je zvětšena a to významně díky odklopitelným nástavbám  a policím na které morčata vyskakují, mají tam mnohem větší možnost pohybu a také ji využívají - velmi ráda skáčou. Na zvětšenou plochu nástaveb také umisťujeme třeba různé druhy krmení - jednak pro zpestření hledáním potravy, ale i kvůli omezení kontaminace močí, trusem atd., kdy potrava umístěná na nástavbě je v suchu - například tvrdé pečivo, větvičky ovocných stromů... Morčata na nástavbách velmi ráda odpočívají. Ubikace jsou natřeny penetračním protiplísňovým nátěrem a následně klasickou ekologickou vodou ředitelnou barvou která má certifikát netoxicity i pro dětské hračky. Dřevěná střecha je překryta vlnitou plastovou krytinou s mírným sklonem a přesahem střechy takže nebylo nutno použít okap a voda výborně stéká. Uvnitř je položené linoleum se zvednutými okraji proti zatékání nečistot, vpředu u dvířek jsou dřevěné lišty 5 cm vysoké které snižují vypadávání nečistot z kotců. Zatím pouze v jednom z kotců jsou malé jesličky na seno které se zatím velmi osvědčily, morčata se naučila seno z nich vybírat bez problémů. Poslední dolní patro ubikací nám slouží jako rezerva pro chov, ale nyní v nich uchováváme krmení.

Celkový pohled na ubikaci

 

Pohled na sklopenou budku

 

Zvednutá budka s prostorem pod ní

 

Pohled do horního kotce na jesličky

 

Boční pohled do kotce

 

Dále máme malou, dřevěnou, průmyslově vyrobenou ubikaci která slouží k odstavu mláďat, pro oddělení chovného samce, nebo dočasný sklad krmiva. S touto ubikací jsme začínali chov. Má sice slabší dřevěné ostění, ale její výhoda spočívá v tom že má vyjímatelné plechové dno pro výměnu podestýlky. Je pod převisem na místě kam se déšť nedostane. Je koupena v jednom hobby marketu jako tenkrát nouzové řešení a při jejím smotování jsme si opravdu užili i "užili". Pro začínající chovatele ji ale můžeme s klidným svědomím doporučit, pouze si nejsme jistí jestli by obstála při skutečně silném dešti. 

TOPlist
aktualizováno: 19.11.2019 08:09:06