Krmení a výživa / Feeding

Od jara do pozdního podzimu je důležité morčatům podávat trávu! Směs nejrůznějších rostlin, včetně nejedovatých léčivek jako je třeba hluchavka. S nadšením baští i květy. Pozor na zapaření trávy, znečištění močí psů a přemrznutí trávy koncem sezony.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


V košíku je jen malá ukázka zeleniny a ovoce které předkládáme našim morčatům. Snažíme se aby jejich strava byla opravdu co možná nejpestřejší. Občas dostávají na přilepšenou i takové lahůdky jako je čekanka nebo fenykl. Máme zkušenost že každému morčátku chutná něco jiného a dává přednost třeba jen některým druhům krmení. Někdy jsou dokonce pořádně mlsní!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Neprávem démonizovaná červená řepa. Několik let máme v krmné dávce zařazenou červenou řepu a jakoukoliv spojitost s potraty můžeme vyloučit. Je to doplněk k ostatní zelenině a pochopitelně jako u všeho platí nic se nesmí přehánět. Morčata řepu prostě milují.

Nebojte se zelí. Je to výtečná zelenina a vitamínová bomba především přes zimní období. Bílé i červené obsahuje vit. C a spoustu vlákniny. Nesetkali jsme se s tím, že by zelí nadýmalo a nikdy po něm naše morčata neměla trávící problémy. Naopak je škoda, že někteří mlsouni zelí moc rádi nemají a nebo ho úplně odmítají což je škoda.

Skvělým doplňkem krmné dávky v podzimním období je čekanka nebo fenykl, který má blahodárné účinky na trávení.

Fenykl

Čekanka


Klasická krmná řepa je vynikající doplněk zvlášť pro zimní období, je plná zdravých sacharidů a minerálních látek, zároveň podporuje trávení, není při jejím zkrmování sklon k nadýmání.


Morčatům jako přídavek dáváme peletky s vitamínem C, je ho tam dokonce 3 gramy/kg. Je od německého výrobce a světovou organizací pro zdraví zvířat OIE ( http://www.oie.int/links/national-authorities/ )   bylo ohodnoceno jako vynikající pro welfare zvířat.

Doporučujeme rozumné dávkování jako prevenci před obezitou, zvláště se pak tuk hromadí v dutině břišní a může způsobit vážné zdravotní problémy. Pozor, tento vnitřní tuk nemá nic společného se zásobním tukem podkožním, který je fyziologický a má význam na izolaci tepla. Přes letní období by mělo být toto krmení spíše jako přídavek.


Je sice už konec léta, ale pro morčata je hodně důležité podávat dužnatou stravu a to nejen v době veder. Skvěle poslouží kousek okurky nebo melounu v přiměřeném množství. Pozor, zkrmování většího objemu tykvovitých rostlin může vést naopak k průjmu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Vojtěška se ještě donedávna považovala za obyčejnou pícninu, dnes se ale ví že má mnoho pozitivních účinků, třeba podporuje krevní oběh, usnadňuje trávení díky obsahu enzymů a fytohormonů.


imageJabloňové větvičky

Naše morčata milují jabloňové větvičky, nutno zdůraznit že jen jabloňové - z ostatních ovocných stromů je morčata nechtějí. Mladé větvičky mají lýko plné živin, stejně tak pupeny. Větvičky výrazně napomáhají přirozenému obrušování a čištění zubů.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Vynikajícím doplňkem krmné dávky celoročně je sušené dubové listí. Je to prevence proti průjmům a zdroj tříslovin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Zkoušíme nové granulky, složení i cena jsou velmi slušné, morčata jsou zatím nedůvěřivá a zkoušejí, ale vypadá to dobře, pravděpodobně u nich zůstaneme.


Stále dokola opakující se nesmysl že pečivo obrušuje zuby. Nic takového. Pečivo a tím spíš bílé škodí zdraví morčat. K obrušování zubů jsou určitě vhodnější větvičky a dostatek hrubšího sena.


Lisované tyčinky pro morčata? Ne.

Shodou okolností jsme dostali v dobré víře doplněk pro morčata. Z hlediska složení se dá říct že by oba výrobky byly pro jiné hruhy zvířat vhodnější. Složení u obou není přesně popsané, nedá se zjistit čím jsou jednotlivé složky slepené (guma guar, rozvařený škrob?) a navíc jeden z výrobků obsahuje masivně barvené části růžovým a fosforeskujícím zeleným barvivem! Morčata nemají barevné vidění. Úspěch u morčat nic moc, mnohem radši si dají peletky z vojtěšky. :o) 

- - -


TOPlist
aktualizováno: 19.11.2019 08:09:06