FAQ nejčastější dotazy

Proč mi radíte jinak než v ZOO obchodě, tam mi říkali nebo prodali něco jiného...

Stále se stává, že pracovníci v zoo obchodech doporučují zboží a pomůcky které třeba nejsou zcela ideální nebo nejsou potřeba vůbec. Dáváme rady které vychází z našich zkušeností a mohou se hodně lišit od rad takzvaných profesionálů - tj.některých prodavačů v zoocentrech kteří často vnucují zákazníkům předražené, zbytečné a nevhodné pomůcky pro morčata.

Mám si vzít raději holku nebo kluka?

Co morče, to do povahových vlastností originál ale všeobecně se dají výborně ochočit obě pohlaví. Pokud uvažujete ještě o pořízení jednoho nebo více morčat, je lepší to udělat najednou. Není vůbec podmínkou aby to byli jedinci z jednoho vrhu, zvyknou si na sebe stejně dobře.

 

Jaké je nejvhodnější krmení a podestýlka?

O krmení platí to samé, že co morče to často jiné chutě. Je dobré nabízet veškerou dostupnou zeleninu a časem se ukáže čemu dává to které zvíře přednost. Základ tvoří vždy SENO, je dobré střídat dodavatele (značku), to samé i podestýlka - hobliny, pelety nebo drcená kukuřičná vřetena. V některých případech není podestýlka třeba, protože někteří jedinci se naučí chodit na jedno místo a jen tam dáme jistý druh podestýlky.
 

Mám chodit s morčátkem k veterináři? A co očkování?

Očkování není nutné, co je občas třeba, tak je odstranit třeba všenky a nejen je, s úspěchem se dá použít přípravek Stronghold proti vnějším a vnitřním parazitům, i 4x do roka s odstupem 3 až 4 měsíců. Samozřejmě v případě jakýchkoliv zdravotních problémů se co nejdříve obraťte na veterináře. (kožní problémy, kýchání apod.)
 

Moje morče má průjem...

Přísná dieta v podobě sena a vody, případně černého čaje. Pokud se do druhého dne nelepší, zvažte návštěvu veterináře.

 

Jak je to s koupáním?

Koupání spíše ne, s výjimkou v případě léčivé koupele nebo před výstavou. Avšak většinou stačí pročesat a případně ostříhat srst kolem řitního otvoru a nebo zcuckatělá místa.

 

Jak často mám morčátku stříhat drápky?

Stříhání drápků je většinou potřeba 1x za rok a to především na zadních tlapkách, pokud si netroufáte, raději to přenechte odborníkovi. Zuby - opět není vetšinou nutný zákrok, stačí větvičky ovocných stromů, nejraději mají jabloňové. Je dobré je nechat namočené 20 minut ve vodě, asi 15 cm dlouhé a silné asi jako ukazováček. K obrušování zubů také slouží tvrdý chléb.
 

Je pravda že morče nepotřebuje vodu k napájení?

Pokud mají morčata dostatek zeleniny a přes sezónu i trávu, tak často vodu ani nevyhledávají.
 

Chováte morčata ve venkovním kotci, neuškodí mu náhlé přemístění dovnitř?

Obvykle platí že přesun morčat z chladnějšího prostředí do teplejšího nevadí, naopak nikoliv – trvá určitou dobu než se zvíře otuží. V teplém období roku je samozřejmě možné venkovní letnění.

 

Co může mému morčeti ublížit?

Nejčastější jsou různé úrazy a pády z výšky. Také se vyskytují otravy z barevných nátěrů hraček a domečků. Mnoho pokojových rostlin je jedovatých (diefenbachia, břečťan). Morčata také nesnášejí průvan a nebezpečí hrozí i při pobytu na přímém slunci bez stínění.

TOPlist
aktualizováno: 19.11.2019 08:09:06